Адкрыццё новай выставы «Спас Нерукатворны»

28 кастрычніка (субота) у філіяле Веткаўскага музея адбудзецца адкрыццё новай выставы «Спас Нерукатворны».

Гэтая выстава - вынік шматгадовага праекта даследаванняў Веткаўскага музея. Пачатага яшчэ ў 1979 г. заснавальнікам музея Фёдарам Шкляравым, які працягваецца і сёння.

Мы прадстаўляем свой збіральніцкі, экспедыцыйны, рэстаўрацыйны, навукова-даследчы і мастацкі досвед вывучэння выявы Спаса Нерукатворнага.

Менавіта прыгажосць і таямніца вобраза, гэтай «першай іконы» і «першага партрэта Хрыста», прываблівае мастакоў многіх стагоддзяў.

Веткаўская «Атлантыда» ўнікальна і шматгранна распрацоўвала гэтую тэму, уносячы, як заўсёды, сваё слова.

На выставе «Спас Нерукатворны» будуць прадстаўленыя іконы, службовыя малюнкі іканапісцаў, прорысы, маленькія літыя абразкі некалькіх стагоддзяў, шытыя рызы і тачоныя аклады, ваўняныя і шаўковыя шалі, размаляваныя куфры.

Запрашаем на адкрыццё!

Калі: 28.10.2023 у 17:00.

Дзе: г. Гомель, плошча Леніна, 4а (у парку, за саборам Пятра і Паўла).

Уваход вольны!

+375 232 50-96-98

28 октября (суббота) в филиале Ветковского музея состоится открытие новой выставки «Спас Нерукотворный».

Эта выставка – результат многолетнего проекта исследований Ветковского музея. Начатого ещё в 1979 г. основателем музея Фёдором Шкляровым, и продолжающегося сегодня.

Мы представляем свой собирательский, экспедиционный, реставрационный, научно-исследовательский и художественный опыт изучения образа Спаса Нерукотворного.

Именно красота и тайна образа, этой «первой иконы» и «первого портрета Христа», привлекает художников многих столетий.

Ветковская «Атлантида» уникально и многогранно разрабатывала эту тему, внося, как всегда, своё слово.

На выставке «Спас Нерукотворный» будут представлены иконы, служебные рисунки иконописцев, прориси, маленькие литые путевые иконки нескольких веков, шитые ризы и точёные оклады, шерстяные и шёлковые шали, расписные сундуки.

Приглашаем на открытие!

Когда: 28.10.2023 в 17:00.

Где: г. Гомель, пл. Ленина, 4а (в парке, за собором Петра и Павла).

Вход свободный!

+375 232 50-96-98