Адкрыццё новай выставы і новай прасторы ў Ветцы

30 лістапада Веткаўскаму музею споўнілася 45 год.

Гэтую падзею мы хочам адзначыць новай незвычайнай экспазіцыяй – адкрытымі фондамі захавання народнай беларускай іконы! Гэта будзе новая незвычайная прастора. Адкрыццё адбудзецца ў Ветцы, у адміністрацыйным будынку музея па адрасе Красная плошча, 13.

Веткаўскі музей - гэта не толькі прадстаўленне яркай і жыццесцвярджальнай культуры стараабрадніцтва. Другое крыло нашай актыўнасці - беларускія традыцыі. Гэта значная частка працы, якая нас напраўду захапляе. 45 гадоў даследаванняў, і ў нашай спадчыне – прыгожыя абрады, фальклор, узорнае ткацтва, разны дэкор дома… І самы таямнічы і мала даследаваны народны беларускі іканапіс!

На сёння калекцыя народнай іконы складае больш за 200 прадметаў і ўключае яркія творы розных стыляў і нават іканапісных майстэрняў. Сярод велічных помнікаў - іконы бабіцкай школы. Яна пакінула творы розных сюжэтаў, памераў, асяроддзя бытавання, нават рознай канфесійнай прыналежнасці.

Доўгі час мы імкнуліся шырока прадставіць багатую калекцыю народнай іконы, сабраную за 45-гадовую гісторыю супрацоўнікамі музея. І зараз такі час прыйшоў!

Запрашаем вас на адкрыццё новай выставы і новай прасторы! Падзяліце з намі гэтае свята, радасць і захапленне далучэння да сапраўднай дабрыні і прыгажосці!

08.12.23 у 15:00.

г. Ветка, Красная плошча, 13

Уваход вольны!

Тэлефон музея: +375 (2330) 4-27-49

30 ноября Ветковскому музею исполнилось 45 лет.

Это событие мы хотим отметить новой необычной экспозицией - открытыми фондами хранения народной беларусской иконы! Это будет новое необычное пространство. Открытие состоится в Ветке, в административном здании музея по адресу Красная площадь, 13.

Ветковский музей - это не только представление яркой и жизнеутверждающей культуры старообрядчества. Второе крыло нашей активности – беларусские традиции. Это значимая часть захватывающей нас работы. 45 лет исследований, и в нашем наследии – прекрасные обряды, фольклор, узорное ткачество, резной декор дома… И самая таинственная и мало исследованная народная беларусская иконопись!

На сегодня коллекция народной иконы составляет более 200 предметов и включает яркие произведения разных стилей и даже иконописных мастерских. Среди важных памятников – иконы бабичской школы. Она оставила произведения разных сюжетов, размеров, сред бытования, даже разных конфессиональных принадлежностей.

Длительное время мы стремились обнародовать богатую коллекцию народной иконы, собранную за 45-летнюю историю сотрудниками музея. И сейчас такое время пришло!

Приглашаем вас на открытие новой выставки и нового пространства! Разделите с нами этот праздник, радость и восторг приобщения к настоящей доброте и красоте!

08.12.23 в 15:00.

г. Ветка, Красная площадь, 13