Адкрыццё выставы карцін Уладзіміра Пракапцова «Пад знакам бясконцасці»

15 снежня ў новай выставачнай зале Веткаўскага музея (у Ветцы) адбудзецца адкрыццё выставы карцін Уладзіміра Пракапцова «Пад знакам бясконцасці».

Уладзімір Іванавіч Пракапоцоў - мастак, заслужаны дзеяч мастацтваў Беларусі, на працягу 25 год займаў пасаду дырэктара Нацыянальнага мастацкага музея. Яго жывапісныя творы знаходзяцца ў калекцыях Нацыянальнага мастацкага музея Беларусі, Беларускага саюза мастакоў, Нацыянальнага цэнтра сучасных мастацтваў Беларусі, Магілёўскага абласнога мастацкага музея імя П. В. Масленікава, Гомельскага палацава-паркавага ансамбля, Полацкага нацыянальнага гісторыка-культурнага музея-запаведніка, Дома-музея Міцкевіча ў Навагрудку, Добрушскага і Лепельскага раённых краязнаўчых музеяў, Нацыянальнага мастацкага музея Кітая ў Пекіне, Нацыянальнага мастацкага музея г. Чунцын (Кітай), а таксама ў прыватных калекцыях.

На выставе «Пад знакам бясконцасці» будзе прадстаўлена больш за 20 карцін розных жанраў: пейзажы, нацюрморты, партрэты, эпічныя палотны, а таксама працы, напісаныя падчас пленэраў. Гэта карціны, створаныя ў розны час - з 1980-х гадоў і па сёння.

Акрамя карцін, на выставе можна будзе пабачыць кнігі спадара Уладзіміра, прысвечаныя славутым мастакам Беларусі - Станіславу Жукоўскаму, Вітольду Бялыніцкаму-Біруле, Фердынаду Рушчыцу і іншым.

На адкрыцці будзе прысутнічаць сам Уладзімір Іванавіч, а таксама Глеб Анатольевіч Отчык, мастак, старшыня Беларускага саюза мастакоў.

Выстава жывапісу Уладзіміра Пракапцова "Пад знакам бясконцасці" будзе працаваць да 30 студзеня 2023 года.

Запрашаем на адкрыццё!

15.12 (пятніца) у 15:00.

г. Ветка, Красная плошча, 13

Уваход вольны!

Тэлефон музея: +375 (2330) 4-27-49

15 декабря в новом выставочном зале Ветковского музея (в Ветке) состоится открытие выставки картин Владимира Прокопцова «Под знаком бесконечности».

Владимир Иванович Прокопоцов - художник, заслуженный деятель искусств Беларуси, на протяжении 25 лет занимал должность директора Национального художественного музея. Его живописные произведения находятся в коллекциях национального художественного музея Беларуси, Беларусского союза художников, Национального центра современных искусств Беларуси, Могилевского областного художественного музея имени П. В. Масленикова, Гомельского дворцово-паркового ансамбля, Полоцкого национального историко-культурного музея-заповедника, Дома-музея Мицкевича в Новогрудке, Добрушского и Лепельского районных краеведческих музеев, Национального художественного музея Китая в Пекине, Национального художественного музея г. Чунцин (Китай), а также в частных коллекциях.

На выставке "Под знаком бесконечности" будет представлено более 20 картин разных жанров: пейзажи, натюрморты, портреты, эпические полотна, а также работы, написанные во время пленэров. Это картины, созданные в разное время - с 1980-х годов и по сей день.

Кроме картин, на выставке можно будет увидеть книги Владимира Прокопцова, посвященные знаменитым художникам Беларуси - Станиславу Жуковскому, Витольду Бялыницкому-Бируле, Фердинаду Рущицу и другим.

На открытии будет присутствовать сам Владимир Иванович, а также Глеб Анатольевич Отчик, художник, председатель Беларусского союза художников.

Выставка живописи Владимира Прокопцова "Под знаком бесконечности" будет работать до 30 января 2023 года.

Приглашаем на открытие!

15.12 (пятница) в 15:00.